Co warto wiedzieć o roślinnym mleku na bazie owsa

Mleka roślinne cieszą się coraz większym zainteresowaniem i to nie tylko wśród miłośników kuchni wegańskiej. Sięgają po nie także osoby odżywiające się w sposób tradycyjny. Jednym z najpopularniejszych rodzajów mlek roślinnych jest to na bazie owsa. Zanim po nie sięgniemy, dobrze byłoby zapoznać się z jego wpływem na nasze zdrowie. Warto także mieć świadomość tego, w jaki sposób wybrać dobre jakościowo mleko owsiane.

Jakie właściwości ma mleko owsiane?

Mleko owsiane, w przeciwieństwie do mleka krowiego nie jest bogate ani w białko, ani w tłuszcz. Znaleźć można w nim za to sporo węglowodanów. W mleku owsianym nie brak również cennego błonnika, który okazuje się nieodzowny dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu pokarmowego. Napój ten jest zalecany osobom borykającym się z zapaleniem żołądka czy jelit. W przeciwieństwie do tradycyjnego nabiału, mleka roślinne nie powodują biegunek ani nudności. Regularne spożywanie mleka owsianego korzystnie wpływa także na stan układu krążenia. Po napój ten mogą bez obaw sięgać dzieci, jak również osoby w podeszłym wieku.

Czym kierować się przy wyborze mleka owsianego?

Aby mleko owsiane mogło korzystnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, musi być wybrane starannie. Przy wyborze tego napoju należy więc zwrócić uwagę na różnego rodzaju kryteria. Wydaje się, że trafionym wyborem jest mleko owsiane Inka, oczywiście pozbawione dodatku cukru. Większość mlek roślinnych jest naturalnie słodka, dlatego naprawdę nie warto decydować się na produkt wzbogacony o jakieś szkodliwe dla zdrowia słodziki. Zwracajmy natomiast uwagę na to, aby wybierać mleka fortyfikowane w witaminy i składniki mineralne, których mleko owsiane naturalnie nie zawiera. Mowa tu przede wszystkim o witaminie D oraz rzecz jasna o wapniu. Dzieciom do gustu mogą przypaść mleka smakowe, wzbogacone o dodatek aromatu waniliowego czy kakaowego. Można oczywiście zdecydować się na kupno takich produktów, ale wybierajmy takie, które zawierają aromaty naturalne.

News Reporter